32/314-821
3100. Salgótarján, Arany János út 19/B
Óvodánk programjában nagyon jelentős szerepet játszik a hagyományőrzés és ápolás, melyet igyekszünk minél változatosabb programokkal, módszerekkel és eszközökkel biztosítani a gyermekek számára. Az Eszterlánc Alapítványa által, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által támogatott NEAG-KP-1-2023/5- 000760 azonosítószámú, „Hagyományokról óvodásoknak újszerűen” című projekt megvalósításával sikerült mindezt megvalósítanunk.
Nagy siker volt a gyermekek körében a helyi látnivalókat, történelmi-, és kulturális értékeket bemutató kisvonatozás gyarapítva az óvodáskori élményeiket. Ezt azért tartjuk fontosnak, mert az ilyen kirándulásokkal tudjuk már itt az óvodában megalapozni a gyerekek kötődését a szülőföldjükhöz, városukhoz. Nagy hangsúlyt fektettünk a Hollókői kirándulás szervezésére, hogy a gyerekek megismerkedhessenek a népi hagyományokkal, az egykori mesterségek eszközeivel és bepillantást nyerhessek egy kicsit a múlt örökségeibe, a palóc kultúra sokszínűségébe, a régi falusi életvitelbe.
Szőlőprést már korábban is szerettünk volna beszerezni a „sutulás” népi hagyományának bemutatásához, de hosszú ideig hiánycikk volt. A kereskedővel történt egyeztetés, és a termék elérhetővé válása miatt hoztuk előrébb a vásárlást. A Szüreti hetünkön kora ősszel, melyen a népi szokásokat, hagyományokat elevenítettük fel, a gyermekek számára érthető módon nagy sikere volt már ennek az eszköznek. Az ovisok örömmel szemezték a szőlőt, majd természetesen felnőtt közreműködésével maguk is kipróbálhatták, hogy ebből a finom, ízletes gyümölcsből hogyan is készül a szőlőlé.
A projekt lehetőséget adott az „Így tedd rá! teljes kiadványcsomag megvásárlásához, amely néphagyományokra épülő módszertani eszköztárával közelebb hozza, még jobban megismerteti kulturális sokszínűségünket mind a gyermekekkel, mind pedig a pedagógusainkkal. A húsvét ünnepköréhez tartozó „zöld ág járás” (tavaszköszöntés) eseményén már azt a jó minőségű CD lejátszót, mini HI-FI tornyot használtuk, amely nagyon jó hangerőt biztosított az udvaron megrendezésre kerülő népzenei táncházhoz.
Úgy gondoljuk, a projekt megvalósításával hozzájárultunk, hogy az óvodáskorú gyermekek mélyebben megismerhessék a szűkebb és tágabb környezetüket, s igyekeztünk olyan élményeket nyújtani számukra, melyek otthonukhoz, városunkhoz, szülőföldünkhöz való kötődésüket megalapozzák. Fontosnak tartottuk, hogy erősödjön bennük az összetartozás érzése, a városunk, a hazánk iránti szeretet a közös élmények ereje által, s elköteleződjenek a magyar népi kultúra, és hagyományőrzés iránt.